“Speed Dating” veya “Kariyer Yaparken Biyolojik Saatimin Alarmını Nasıl Duyamadım?”

bekarbulusma

Sen; şehirli kadın…

Sen; metropol erkeği…

Ya da sen; dünyalığını çoktan kenara koyan kariyer delisi…

Her şey dahil rezidansa taşındın belki, otomatik ödeme talimatını verip check list’inden faturaları çoktan sildin, elbiselerin kuru temizlemeden yeni gelip sıcak ütü kokusuyla naylona geçirilmiş halde dolabında duruyor belki, spordan çıkıp eve geldin, laptopı açıp yarınki toplantıya sunum yetiştirmeye çalışırken mikrodalgaya “ısıtılmaya hazır” yemeğini attın ya da ona bile vaktin yoktu yemek sepetinden sipariş verdin.
Güçlü, kariyerli, koca şehirde yalnız başına ayakta durabilecek maddiyata sahip, saygın bir beyaz yakalı… Adeta Sex and the City’den bir Carrie Bradshaw kafası… Peki mutlu musun?
carrybraddshaw

Durum şimdilik gayet rahat ve eğlenceli görünse de, bu zahmetsiz hayat, gerçekten bir yerden sonra insana- hatta özellikle kadına- yetmeyebilir. Ama bırak bir randevunun olmasını, ortamını bulup karşı cinsle tanışmak/tanıştırılmak için bile vakti olmadığına eminim. Kendini “Çirkin”, “şişman”,” göbekli” olarak tanımlamayabilirsin. Şimdilik otuzlarına yaklaşmış, fit, şık, güzel, akıllı hatta menekşe gözlü olsan da, bugünler geride kaldığında ne olacak? “Çocuksuz mutluyum” derken “Ah çikolata kistim varmış ondan hamile kalamıyormuşum, vay yumurtam çatlamadı, yoksa sperm bankasına mı gitsem?” düşüncelerine hayatta kapılmazsın gibi geliyordur. Ya da haftalık raporları yakın gözlüğüyle okumaya başladığın zamanlarda elini bir fincan filtre kahve umuduyla boş sehpaya uzatman çok uzak bir gelecekte değil. Kendini “lazerle yüz gençleştirme”, “Saç ekimi” reklamlarını incelerken bulmadan önce, google arama motoruna “Dating Ajansı” yazmanı tavsiye ederim.
kalabaliktayalniz
Türkiye’de bu işi 40 yıldır yaptığını iddia eden ciddiyetsiz, döküntü ajanslar olduğu gibi, profesyonelce yapanlar da var. “Premium Dating Agency” etiketiyle, maaşı belli bir standardın üzerinde (sanırım 3000 TL üstü), prezentabl, beyaz yakalı çalışanların vakitsizlikten yapamadığını yapıyorlar. Herkese açık değil bu ajanslar. Yüksek sayılabilecek bir kayıt ücretini ödedikten sonra, psikolog ve diğer uzmanlarla görüşüp kendini iyice tanıttıktan sonra sana uygun adaylar tespit ediliyor senede 3-4 randevu ayarlamayı da garanti ediyorlar. Üstelik randevuyu-nerde yemek yenilecek, nereye gidilecek vs-senin yerine planlıyorlar. Kimseyi beğenemezsen, 3-4 ayda bir A plus mekânlarda düzenledikleri partilere iki dirhem bir çekirdek gelip olmuşundan seçme şansın da oluyor. Geçen gün bir tanıdık vasıtasıyla bu vip dating partilerden birine katılıp gözlem yapma fırsatım oldu. Beşiktaş sırtlarında muhteşem manzaralı bir otelin roof barındaki parti sadece üyelere açıktı. Açıkçası Türk insanı olarak bu tip durumlara çok da açık olduğumuzu düşünmedim bugüne kadar. Aklıma, elektrik direklerine yapıştırılmış siyah beyaz “Bekarlar turu 50 TL” afişleri gelirdi hep. Ama kapıdan girdiğim anda “Vay arkadaş” dediğimi söyleyebilirim.
hizlibulusmalar

Tek parça elbiseleri, stilettolarla kuğu gibi süzülen en fazla 38 beden genç kadınlar, bir kaçı orta yaşlı olsa da yine genç, fit, şık erkekler. Üstelik sayıları denk. Sap ya da kız kuruları partisi değil yani. Müzik idare ederdi, manzara romansı destekler nitelikteydi, içkiler çılgın pahalıydı ama olsun. İdeal ilişkiye giden yolda 20 TL’ye içilen Corona mübahtır.
hizlibulusmalarr
Gelelim “Speed Dating”e… “Hızlı randevu” şeklinde tercüme edilebilecek olan bu oluşum, ülkemizde pek bilinen bir organizasyon değil. Şık mekanlarda kadınlar ve erkekler masanın bir tarafına oturuyor, genelde önlerinde bir not kağıdı ve kalemi oluyor ve 3-5 dakika içinde birbirlerini tanıyabilecekleri can alıcı sorular sormaya çalışıyor.
countdownspeeddating

Süre bitince kadınlar/ya da erkekler bir sonraki masaya geçip yer değiştiriyor. Herkes, tüm karşı cinslerle tanışıp konuştuktan sonra not kağıtlarına yazdıkları her iki taraf için de olumlu olanlar varsa organizatör tarafından telefon numaraları birbirine iletiliyor. Sistem bu şekilde işliyor ama ne kadar sağlıklı bir yöntem, onu bilemeyeceğim. Zira ilk buluşmada böbreğini çalmaya hevesli bir karşı cinsle tanışıp tanışmaman tamamen şansa kalmış.
Uzun lâfın kısası, “amaağn bu izdivaçları da kim seyrediyo, kim katılıyo, hiç utanmıyolar mı ben anlamıyorum yaa” diye orda burda konuşurken, kendini stüdyoda “burası da kastı, talibimle reklam arasında bi sigara içeyim bari” derken bulmamak için, şimdiden şansını bu alternatifler için dene derim can ötem.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s