Makedonya seyahatim vs “Tavçe Gravçe”

PhotoFunia-1948488

Balkanlara ve çiganlara ilgim 2007 yılında yönetmen bir arkadaşımın beni Tony Gatlif filmleriyle tanıştırmasıyla başladı. Emir Kusturica, Goran Bregoviç derken bu lokasyona olan sempatim epeyce arttı. İspanya’nın Endülüs’ünü ziyaret ettikten sonra- ki bu blogda o ayrı bir maceranın konusu olacak-Balkan gezisini kafama koymuştum.

Ayrıca ucuz uçak biletine karşı zaafı olanlardanım. Gördüm mü dayanamıyor, imkan yaratıyorum. Pegasus Havayolları benim aklımı, ben de arkadaşımın aklını çeldim ve kendimizi kuru soğuk bir aralık gününde Üsküp Havalimanında bulduk.

Hemen ilk notu düşmek istiyorum. Havalimanından çıkar çıkmaz sizi kolunuzdan çekiştiren taksicilere aldanmayın. 2-3 katı fiyatına götürüyorlar sizi şehir merkezine. Mümkünse sizi şehirden alan biri olsun ya da en kötü uçaktayken muhabbeti kurduğunuz biri varsa beraber taksi tutmayı teklif edin. Zira azıcık yola 30 euro ödemek akıllıca değil.

Uçakta tanıştığımız amca çocukken ayrıldığı Üsküp’e 50 yıl sonra kendi çocuklarını, torunlarını büyütüp geri dönmüş. Taksiye birlikte bindiğimizde şaşkına döndük çünkü taksiciyle makedonca sohbet edip tercümanlık bile yaptı, hiç paslanmamış! İleride çocuğum olursa henüz kreş zamanlarındayken 3 dil öğretmeye zorlayabilirim.

61810_390962097655529_612018943_n

Bir kaç gün öncesinden gayet ucuza gerçekleştirdiğimiz için biraz endişeli gittiğimiz Shanti hostel, çok şeker insanların işlettiği huzurlu bir yer çıktı. 18 yaşındaki Mark, ablası, erkek arkadaşı Paul’ün işlettiği küçük bir mekan; şimdiyse daha büyük ve konforlu bir yer açmışlar. 2 kişilik oda için 16 euro ödemiştik aklımda kaldığı kadarıyla. Kahvaltı dahil. Ortak alanda bulunan mutfakta kendinize kahvaltı hazırlayabiliyorsunuz.

PhotoFunia-1953c5c

Kahvaltıdan sonra ilk durağımız Üsküp Meydanı… Burada güzel kafeler, restoranlar, rüküş kıyafetler satan butikler, birbirinden heybetli anıtlar bulunuyor.  Vardar Ovası üzerindeki taş köprü Müslüman ve Hıristiyan bölgelerini ayırıyor.

PhotoFunia-1ab5da5

Yine meydanda, adını Makedonya doğumlu şairden alan bir “Yahya Kemal Koleji” var. Yurt dışındaki Türk okullarının malum ellerde olduğu dilden dile dolaşır bildiğin gibi, Yahya Kemal Koleji için de aynı dedikodular dönüyor…
HPIM5299

Arnavut kaldırımlı sokaklar çok tanıdık geliyor burada…. Türkiye’de geziyor gibiyiz.

PhotoFunia-1a92f55

PhotoFunia-1a92bf3

PhotoFunia-1a914cc

Unutmadan notumu düşeyim; burada bir çok yerde euro geçmiyor, misal sokak satıcılarından yiyecek ya da hediyelik eşya alacaksan elindeki euroların bir kısmını dinara çevirmekte fayda var.

Burada, nasıl desem, 90’larda zaman durmuş gibi. Garip kürklü, zincirli kıyafetler, sivri burun ayakkabılar… Rusların kokoş ama rüküş giyimleri gibi. Komünizmden kalma binalar var. Küçük küçük kapsül evlerden oluşan kocaman sevimsiz bir bina, en alt katta bina sakinlerine ait toplanma yeri var vs. Arabaların markası “Yugo” ve öyle külüstürler ki nasıl hareket ettiklerine şaşırıyor insan. Bunlara rağmen halk gayet görgülü, medeni. Bizden daha batılılar. Karşıdan karşıya geçerken yayalara yol vermelerinden, yayaların kırmızı yanarken kendilerini yola atmamalarından bile anlaşılıyor.

Alışveriş merkezi gezmeyi pek sevmem, meraklısına Ramstore var- Jagermeister komasına girilebilir burdaki barda, 3-5 kuruşa satılıyor shot halinde- ama ben daha çok sokaklarında gezmeyi tercih ediyorum. Türk tarafında camiler ve bit pazarı tarzı bir yer var ama çok uyumaktan o tarafı pek gezmeye vaktim olmadı. Zaten pek de sevmedim. Köprünün diğer tarafı daha çok ilgimi çekti.

Yemeli içmeli…

Esnaf lokantalarındaki arnavut garsonlar cankurtaran gibi burda…

-Buyrrunuss…

“Menüde ne varsa getir” diyen pişman olmaz. Bir kere buraya gelen parayı düşünmeden delice et yiyebilir. Etlerin tadı bir başka güzel, fiyatlarıysa hep ucuz. burda da Yunanistan’da olduğu gibi feta cheese dedikleri peynirden koyuyorlar her şeyin üzerine.. Gördüğün gibi salata da peynirli, etler de…

PhotoFunia-20252dc

Ortada görmüş olduğunuz “güveçte pişmiş kuru fasulye” gibi sığ bir tanımla harcanamayacak bir şey. Adı “Tavça Gravçe” . Baharatından mı pişirilme şeklinden mi bilinmez, bu kadar lezzetli bir şeyi yemeden dönülmez. Hemen sağındaki de “Küfte” dedikleri kocca bir porsiyon kaymaklı Köfte. yine leziz et tadı, kolesterol fırlaması yaşamak an meselesi gerçekten. Peki hesap? Leziz biralarla birlikte 2 kişi 8 euro ödedik. (Bu arada euro geçse de bol bol bozuklukla dolaşmamak, daha rahat alışveriş yapmak için 50-60 euromuzu makedon dinarına çevirdik. 1 euro 61 dinar.)

Köprünün diğer tarafında Shanti Hostel tarafından tavsiye edilen, adını hatırlayamadığım ama lüks denebilecek restorandaysa yine etli biralı yemeğimizi 2 kişi 12 euroya yedik.

İçimizdeki heykel sevgisi bambaşka…

PhotoFunia-1a955e8_o

PhotoFunia-1a8d3e6

Savaş, açlık, sıkıntı, soykırım… Yine de hiç bir şey durduramamış Makedonya ahalisini; ilham geldiğinde hayır dememişler, her yeri sanata bulanmış bir şehir çıkmış ortaya.

Hepsi bir tarafa, içlerinde bir heykel vardı ki, bizi en çok o etkiledi. Açıklama bölümünde hatırladığım kadarıyla büyük bir depremin ardından  ailesini parçaladığı bir kadının heykeli. Sol yanı eksik… Daha güzel nasıl ifade edilebilirdi ki?

PhotoFunia-1a994c6_o

Turko esintileri…

Köprünün iki tarafında da nargile kafe tarzı yerlerde Türkçe müziklere rastlamak çok mümkün. Kasketli amcalar alan oturup Kral TV’de İsmail YK klibi izliyorlar dikkatle.

Filmlerimize de bayıldıkları kesin. Sokaktaki bi tezgahta Kurtlar Vadisi yerini almıştı…

14122011175

Hosteldeki arnavut çocuk, sadece İngilizce anlaşabilmemize rağmen fırsatını buldu mu Türkçe kelimeleri cuk oturttuğu cevaplar vererek bizi epeyce güldürdü.. Etnik bir şarkı çalıyor playlistlerinde, nedir bu çalan diyoruz,

-İbrraahim Tatlıssessaaa…

Daha önce Türkiye’ye akrabalarının yanına gelmiş “Bayrram Strreet”te kalmış; Bayrampaşa’dan bahsettiğini tahmin ediyoruz.

Bizim orlar…

PhotoFunia-1a9d0d3

PhotoFunia-1a9e307_o

Ve Ramstore’da bisküvi reyonu

PhotoFunia-1a9bcd8

Agnes Gonca Boyacı, nam-ı diğer Rahibe Theresa…

gonca boyacı

Yukarıdaki Theresa portresi Fab Ciraolo isimli über bir arkadaşa ait. Rahibe Theresa Üsküp doğumluymuş ve bir dönem yaşadığı ev de müze haline getirilmiş. Asıl adının Agnes Gonca Boyacı olmasına mı, ölmeden önce yüksek ihtimal ateist olduğuna mı şaşırayım bilmiyorum, çok az şey biliyormuşum hakkında. Kadın yarım porsiyon kadar bir şey olmalı… Arkadaşımın boyutlarından pay biçerseniz anlaşılacağı üzre yatağı, eşyaları hep bir ufak tefek, hep bir tıknaz.

PhotoFunia-1aa283d

Burası bence Üsküp’ün en güzel binalarından da bir tanesi…

PhotoFunia-1aa445e

Üsküp Yahudi Soykırımı (Holokost) Müzesi

Yahudisi, Balkanı, şusu busu, katliamın her türlüsü mide bulandırıcı. Fakat yahudiler bu tip olayları herkesin hatırasına kazıımak için inanılmaz bütçeler harcıyor diğerlerinden farklı olarak; o kesin. Çılgın bir sponsor desteğiyle hazırlanmış olduğunu düşünüyorum buranın. Google’da Türkçe kaynaklarda müzenin fotoğraflarına pek rastlamadım, hiç birini elemek de istemedim.

HPIM5351

HPIM5352

HPIM5353

HPIM5354

HPIM5364

HPIM5365

HPIM5366

HPIM5367

HPIM5368

HPIM5369

HPIM5370

HPIM5371

HPIM5373

HPIM5379

HPIM5380

HPIM5381

HPIM5382

HPIM5360

HPIM5383

HPIM5384

HPIM5385

HPIM5387

2 günde görebildiklerimiz bundan ibaretti… Son olarak kaldığımız hostelin maskotunu anmadan geçmek olmaz.

mumbly

Shanti Hostel’i ilk açıldığı günden beri mekanı bellemiş derbeder bir teriyer olan Mumbly’nin ölüm haberini aldık. Aynı Türkiye’deki gibi vicdansız belediye köpekleri zehirlemiş çünkü.

Evin serseri ergen oğlu gibi arkadaşlarıyla dışarıda takılan, kendini pek sevdirmeyen, kapıları falan kendi patisiyle açan bir tip. Döndükten sonra bile, epeyce konuşturdu kendinden. Özlüyoruz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s