Oyunbaz’dan izlemenin keyfi başka: “Bernarda Alba’nın Evi”

Mecidiyeköy’de, emniyet müdürlüğünün hemen yanında girişini zor fark edebileceğim bir yerde, Sahnehâl’deyim. 6-7 kişi, “Bernarda Alba’nın Evi”ne geldik, son oyunmuş.

Oyunu araştırmadan gelmiştim, hiç bir fikrim yoktu. Sonradan biraz inceledim. Eşcinsel bir komünist olduğu iddiasıyla idam edilen Federico Garcia Lorca yazmış oyunu.

federicogarcialorca

Federico Garcia Lorca  İspanya Granada’da doğmuş ve yüzyılın en büyük iki şairinden biri olarak gösteriliyor. Aynı zamanda oyun yazarı, ressam, piyanist ve besteci. İspanya’da böyle insanlara rastlamak çok zor değil aslında, sanatın bir kaç dalında birden üretken olarak çok isim duydum ama oyunu da izledikten sonra gerçek bir sanat dahisi olduğunu düşünüyorum kendisinin. Belki de en verimli zamanlarında milliyetçiler tarafından öldürülmüş. Niye? Çünkü aynı şimdiki gibi o zaman da “eşcinsel” veya ” fikir sahibi” olmak, öldürülmek için yeterli bir sebep! Tarih hep tekerrürden ibaret değil midir zaten…

Gelelim oyuna…

BernardaAlba_afis

Konu, katoliklerin cenaze evinde kendilerini “yas” adı altında 8 yıl hayattan koparmalarına dayalı aslında. Evin erkeğinin ölümüyle Bernarda Alba ve 5 kızı kalın perdeleri çekip kendilerini eve kapatıyor. Kızlarının böyle bir isteği olmasa da. Hepsi gelinlik çağda-hatta yaşı geçmiş olanlar da var- hepsi gezmek istiyor fakat hava almaya bile kaçarak çıkıyorlar. Evde hizmetçiler de var, özellikle kendisine evdeki yeri ve önemi acımasız Bernarda tarafından sık sık hatırlatılan La Poncia aslında kızların akıl hocası ve ikinci annesi gibi. Evin içinde kaynayan volkanı fark eden, engel olmaya çalışan o, ama sorunları görmezden gelince yok olacağını düşünen günümüz Türk anneleri gibi, gündüzleri yas kıyafetinin altında göğsünü bandajla sıkıca sarmayı ihmal etmeyen  bağnaz Bernarda da her şeyi görmezden geliyor… Bernarda rolünde Aslıhan Azeri, gerçekten nefret edilesi bir karakter çıkarmış ortaya. Bu arada kendisi başarılı bir oyuncu olmasının yanı sıra bir banka çalışanıymış.

aslıhan azeri

Oyunda nefes alamayan ve kamburu çıkmış Martirio karakteri de beni gerçekten etkiledi. Karaktere can veren  Pınar Akkuzu‘nun asıl mesleği ise beslenme uzmanlığıymış. Hatta tiyatro eğitimiyle mesleğini birleştirip “Dramayla çocuklarda beslenme” eğitimleri veriyor.

pinarakkuzu

Evin en büyük kızı ve hem zeka geriliği hem de kambur sahibi Angustias karakteri, beni en çok güldürenlerden biriydi. Tahminimce oyuna ve karaktere sadık kalsa da Firuze Engin,  Angustias karakterine kendisinden çok şey katmış. Ellerine sağlık.

firuzeengin

Bu arada iyi ki oyunu, oyunbazdan izlemişim. Çünkü orijinal “Le Casa De Bernarda Alba” kostüm ve makyajlarına en sadık kalınan oyun bu olmuş. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla başka bir ekipte nerdeyse başörtüyle, çiçekli basmayla falan karaktrler Anadolu ailesi kıvamındaydı.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, komik sahnelerde herkes güldükten iki üç saniye sonra o sessiz anlarda Nedim Saban’dan yüksek volümde gelen “hı..hı..hı” sesiyle grup olarak dikkatimiz dağılıp durdu.

Oyun sonrasında biraz etrafı inceledik, küçük ama güzel bir mekan. Sahnehal mart ayı programına göz atıyorum. (Tüm oyunlar tam 30 TL, indirimli 20 TL’den satılıyormuş.)

Janti/Yollu oyununda Fırat Tanış’ın adı dikkatimi çekiyor, dış ses olarak yer alıyormuş oyunda.

Biraz da Sahnehal’in “Sandalye Destekçiliği” uygulamasından bahsedelim. Aylık yahut yıllık bir ödeme yapıp bir sandalye ediniyorsun ve üzerine ismini yazıyorlar. Full seyircili oyunlarda bile kendi sandalyeni alıp uygun bir yerden oyununu izleyebilirsin. Hatta Berkun Oya, Mehmet Ergen, Alican Yücesoy gibi bir kaç ünlü isim de bu uygulamadan yararlanıyor.

Fotoğraf0162 Fotoğraf0163

Kısacası harika bir oyun izledik. Çevreme tavsiye edemiyorum çünkü son oyundu. Umuyorum en kısa zamanda yeniden sahneye konur bu şahane oyun, Bernarda Alba’nın Evi’ni Oyunbaz’ın elinden izlemeni tavsiye ederim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s